blog استاکر - آتی بالابر

استاکر

source this article منبع مقاله
استاکر چیست؟

استاکر چیست؟

استاکر: یک دستگاه بالابر متحرک که برای جابه‌جایی، حمل و تخلیه اجسام سنگین استفاده می‌شود.
بالابرها این امکان را برای افراد فراهم می‌کنند تا بارهای سنگین 1 تا 2 تن وزن دارند که موقعیت آن‌ها در ارتفاعات باشد و امکان جابه‌جایی برای افراد وجود نداشته باشد، به راحتی جا به جا می‌کنند.
استاکرها به دلیل کاربرد گسترده­ای در صنایع و مغازه‌های کوچک برای جابه‌جایی اجناس بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد به همین دلیل توجه و محبوبیت بسیاری از مدیران و مشتریان را به خود جلب کرده است.
لیفتراک دستی وسیله‌ای برای حمل کالا است که عمدتاً در انبارها و کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه یکی از ابتدایی‌ترین ابزار جابه‌جایی پالت می‌باشد و با خیال راحت و ایمن پالت‌ها را از روی زمین یا بالعکس جدا کرده و در محل مورد نظر قرار می‌دهد.
هدف اصلی استاکرها بارگیری و تخلیه بار روی کامیون‌ها است. علاوه بر این، کاربران اصلی این دستگاه‌ها در فروشگاه‌ها، کارگاه‌ها و کارخانه‌هایی با فضای ناکافی برای قرار دادن کالا در قفسه‌های انبار یا برداشتن کالا از قفسه‌ها مستقر هستند. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم لیفتراک دستی چیست و چه کاربردهایی دارد؟
شرکت آتی بالابر با سال‌ها تجربه در زمینه تأمین تجهیزات و ابزارآلات صنعتی همواره سعی کرده است تا با راهنمایی دقیق و صحیح برای انتخاب مناسب‌ترین محصول، نیازهای تولیدکنندگان، کارخانجات و شرکت‌ها را به بهترین نحو برآورده سازد. مشاوران و پشتیبانی فنی شرکت آتی بالابر به صورت 24 ساعته سعی در پاسخگویی به سؤالات شما در زمینه‌های مختلف هستند. جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن 09125462051 تماس حاصل فرمایید.

استاکر

استاکر شرکت آتی بالابر ۰۹۱۲۵۴۶۲۰۵۱

استاکر چیست و چه کاربردی دارد؟

نوع دیگری از تجهیزات انبارداری که وظیفه حمل و نقل کالا را مانند لیفتراک بر عهده دارد، لیفتراک دستی است. استاکرها عموماً در فضاهای بسته استفاده می‌شوند و برای فضاهای محدود و مناطق آلوده بسیار مناسب هستند، بنابراین لیفتراک دستی پس از لیفتراک محبوب‌ترین وسیله حمل و نقل در جهان است. مهم‌ترین دلیل استفاده کردن از استاکر به جای لیفتراک برای جابه‌جایی کالاها، اندازه کوچک‌تر استاکر در مقایسه با لیفتراک و تحرک بیشتر استاکر در فضاهای کاری کوچک است. به‌عنوان‌مثال در انبارهایی که کالاها در قفسه‌های توکار نگهداری می‌شوند، به دلیل فاصله کم قفسه‌ها، بهتر است برای جابه‌جایی کالاها بین قفسه‌ها بهتر است از استاکر استفاده نمود. یکی دیگر از دلایل استفاده از استاکر، قیمت مناسب آن در مقایسه با لیفتراک است، زیرا استاکرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دستی یا برقی هستند و از سوخت‌های فسیلی برای کارکرد استفاده نمی‌کنند. همچنین عدم آلودگی می‌تواند دلیل دیگری برای استفاده از استاکرها باشد.

ساختار و نحوه کار لیفتراک دستی

این بالابرها از نظر ظاهری و عملکردی شبیه به لیفتراک‌ها هستند؛ اما با این تفاوت که لیفتراک‌ها ابعاد بزرگ‌تری دارند و قابلیت‌های کاربردی‌تری دارند.
این ماشین آلات بالابری (استاکرها) برای مغازه‌ها، کارخانه‌ها، فروشگاه‌ها و انبارهای کوچک است که منطقه حمل و نقل باربری آنها محیطی کوچک و حجم بار آنها حداکثر تا دو تن می‌باشد مناسب است.
لیفتراک دستی به دلیل قابلیت‌ها و ساختاری که دارند هیچ گونه تهدیدی برای محیط زیست و آلاینده‌های مضر ندارند؛ زیرا به صورت دستی یا با برق کار می‌کنند.
همچنین تمامی مراحل جابه‌جایی کالا ایمن و کارکرد آسانی دارد.
این دستگاه ابعاد کوچکی دارد و دارای دو بازو، بدنه اصلی، اهرم و ایستگاه اپراتور می‌باشد.
روش کار به این صورت است که دو شاخک در زیر بار یا جعبه تحت کنترل یک اهرم قرار می‌گیرد و سپس اپراتور با استفاده از اهرم کالا را به سمت بالا و در جهات مختلف هدایت و حرکت می‌دهد.
نکته‌ای که در ساخت آن باید به آن توجه کرد این است که هر چه طول شاخک‌های این بالابر کوتاه‌تر باشد، مقاومت دستگاه در برابر وزن بار بیشتر می‌شود.
ضمناً هر چه ارتفاع بیشتر باشد باید ظرفیت بار کمتر باشد تا از عمر و دوام دستگاه کاسته نشود.

ساختار و نحوه کار استاکر

استاکر شرکت آتی بالابر ۰۹۱۲۵۴۶۲۰۵۱

استاکر چیست و انواع آن

لیفتراک دستی مدل‌های مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها توانایی متفاوتی در حمل و جابه‌جایی محصولات دارند که در ادامه به بررسی هر یک از مدل‌ها می‌پردازیم:

استاکر دستی

همان‌طور که از نام آن پیداست دستگاهی است که به جای موتور با دست هدایت می‌شود.
در این نوع دستگاه حرکت روبه‌جلو و عقب دستگاه به صورت هل دادن است و حرکت بازوها برای انتقال بار یا با پمپاژ دستی اهرم و یا با استفاده از نیروی ساق انجام می‌شود.
این دستگاه لیفتراک دستی با دست هل داده می‌شود، بنابراین بهتر است اجسام سبک‌تری روی آن قرار دهید، برای این منظور عمدتاً برای مغازه‌ها و انبارهایی که اجسام سبک وجود دارد استفاده می‌شود.

استاکر برقی

وسیله‌ای است که با برق کار می‌کند و نیاز به اتصال به برق دارد؛ زیرا نیروی محرکه خود را با برق تأمین می‌کند.
در استاکر برقی کلیه حرکات دستگاه اعم از حرکت روبه‌جلو و عقب و همچنین انتقال بار از طریق شاخک‌ها توسط اپراتور با پنل کنترل متصل به دستگاه به صورت الکتریکی انجام می‌شود.
استاکر برقی به دو نوع  تقسیم می‌شود:
نوع اول استاکر برقی با برق مستقیم تک فاز یا سه فاز کار می‌کند.
این نوع سیم سیار روی سطح زمین کشیده می‌شود؛ اما طول محدودی دارد و به دلیل کارایی محدود با قیمت پایینی عرضه می‌شود.
نوع دوم آنها که با برق یا باتری‌های قابل شارژ کار می‌کند که به آنها لیفتراک دستی شارژی گفته می‌شود.
این نوع دستگاه‌ها نیازی به سیم سیار ندارند و از باتری تغذیه می‌کنند و همچنین نسبت به نوع اول قیمت بالاتری دارند.

استاکر نیمه برقی

استاکر نیمه برقی کارهای مشابه با بالابرهای دستی و برقی را انجام می‌دهد این کار به این صورت است که حرکت روبه‌جلو و عقب دستگاه مانند لیفتراک دستی با هل دادن و حرکت شاخه‌ها برای حرکت و جا به جایی بار مانند بالابر برقی به صورت برقی و از طریق دکمه‌های متصل به کنترل پنل دستگاه هستند انجام می‌شود.

استاکر دستی بلند – پهن

این محصول (استاکر دستی بلند پهن) مجهز به دکل کشویی دو تکه بوده که برای صنایع مختلف سبک، کارهای چاپی، انبارها، فروشگاه‌های بزرگ و غیره برای حمل و نقل و بارگیری در ارتفاع ایده‌آل است.

استاکر شارژی خود کششی

این محصول (استاکر شارژی خود کششی) یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین مدل‌های لیفتراک دستی با قیمت، هزینه و نگهداری مناسب است که عرض شاخک‌ها را می‌توان تنظیم کرد.

لیفتراک دستی بشکه گیر

از آنها برای حمل و نقل و جابه‌جایی یا خالی کردن بشکه‌ها استفاده می‌شوند.

لیفتراک دستی خود کششی

لیفتراک دستی خود کششی نیز نوعی لیفتراک دستی است که عمدتاً در صنعت توزیع و بارگیری و باربری کامیون استفاده می‌شود. این محصول یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین مدل‌های لیفتراک دستی با قیمت، هزینه و نگهداری مناسب می‌باشد. عرض شاخک‌ها قابل تنظیم است. این نوع لیفتراک در دو نوع تمام برقی و نیمه برقی تولید می‌شود و برای مشاغل و افراد قابل استفاده است.

استاکر چیست و انواع آن

استاکر شرکت آتی بالابر ۰۹۱۲۵۴۶۲۰۵۱

شرکت‌های تولیدی استاکرها در ایران و جهان

شرکت‌های بزرگ در سراسر جهان انواع لیفتراک دستی را به صورت کاملاً تخصصی طراحی و تولید کرده‌اند، از جمله شرکت‌هایی مانند؛ Ashtyl، Jungheinrich، Krone، Heister، Linde  و شرکت‌های ایرانی زیادی که این استاکرها را تولید و پخش می‌کنند که از جمله آنها شرکت آتی بالابر می‌باشد.

نحوه انتخاب استاکر

برای انتخاب یک لیفتراک دستی مناسب برای مصارف صنعتی، توجه به نوع بار و ارتفاع مورد نظر برای بلند کردن بار ضروری است، بنابراین لیفتراک دستی را می‌توان به دو دسته لیفتراک دستی بشکه گیر و لیفتراک دستی پالت گیر تقسیم کرد. در صورت نیاز به حمل و نقل و جابه‌جایی سریع در کارگاه‌ها، جاده‌های صنعتی و انبارهای دارای مسیر کوتاه می‌توانید به استاکرهای نیمه برقی و تمام برقی استفاده کرد. در مواقعی که نیاز به تخلیه و بارگیری بشکه مواد اولیه صنعتی و جابه‌جایی آنها باشد، لیفتراک دستی بشکه گیر گزینه مناسب برای کاربر است.

اجزای تشکیل دهنده استاکرها چیست

 1. دکل
 2. زنجیر
 3. تکیه گاه
 4. چنگال
 5. چرخ کوچک
 6. پایه تحمل وزن
 7. توری محافظ
 8. دسته لاستیکی
 9. سیلندر هیدرولیک
 10. شیر فشار
 11. چرخ بزرگ
اجزای تشکیل دهنده استاکرها چیست

استاکر شرکت آتی بالابر ۰۹۱۲۵۴۶۲۰۵۱

نحوه کار با استاکر

 1. لیفتراک دستی باید در محل موقعیت مورد نظر قرار داده شود.
 2. مطمئن شوید که شاخک‌ها به درستی زیر پالت یا بدنه بشکه قرار گرفته‌اند.
 3. از جک هیدرولیک در انواع دستی و از مدار کنترل الکتریکی در انواع برقی برای بالا بردن ارتفاع مورد نظر استفاده کنید.
 4. پس از اطمینان از ثابت بودن جک مسیر حرکت را طی کرده و بار را به محل مورد نظر منتقل کنید
 5. تخلیه بار در محل و ارتفاع مورد نظر باید بسته به نوع و حجم محموله انجام شود.

نکات مهم در استفاده از استاکر

 1. برای استفاده صحیح از دستگاه باید به کاربر آموزش‌های لازم داده شود.
 2. با توجه به حساسیت دستگاه در قسمت‌های الکتریکی و مکانیکی و همچنین در پمپ‌ها و دستگاه‌های بالابر، تجربه کاربری استفاده از دستگاه ارتباط مستقیمی با عمر مفید لیفتراک دستی دارد.
 3. قبل از استفاده از استاکر برقی باتری دستگاه باید به میزان لازم شارژ شود.
 4. در همه انواع استاکر برقی، شارژ نشدن کافی باتری می‌تواند به قطعات الکترونیکی دستگاه آسیب جدی وارد کند و به هزینه‌های تعمیر و نگهداری نیاز دارد.
 5. از حرکت لیفتراک دستی در جاده‌های ناهموار خودداری کنید.
 6. به منظور حفظ تعادل بین بار و لیفتراک دستی، باید دقت شود که طول مسیر حمل بار از طریق لیفتراک دستی صاف و بدون هر گونه آلودگی باشد تا به چرخ‌های ماشین آسیبی نرسد.
 7. به انعطاف پذیری دستگاه توجه کنید
 8. مانند سایر تجهیزات حمل و نقل، ظرفیت اسمی باربری لیفتراک دستی بسیار مهم است، بنابراین نادیده گرفتن ظرفیت و حمل بار اضافی می‌تواند آسیب جدی به کامیون و حتی گاهی اوقات خطری برای کاربر ایجاد کند.
نکات مهم در استفاده از استاکر

استاکر شرکت آتی بالابر ۰۹۱۲۵۴۶۲۰۵۱

دستورالعمل‌های تعمیر و نگهداری استاکر

لیفتراک وسیله‌ای است متشکل از دو قسمت متحرک با تجهیزات بالابر و ناوبری. برای انواع دستی، حتماً نوع چرخ مناسب را برای محیط کار انتخاب کنید. بازدید و تعویض روغن در پمپ هیدرولیک و سیستم ترمز دستگاه باعث افزایش طول عمر دستگاه و بهبود عملکرد مکانیکی آن می‌شود. باتری در انواع لیفتراک برقی باید به اندازه کافی شارژ و به موقع تعویض شود. تجهیزات الکتریکی دستگاه نیز باید به طور مرتب توسط متخصص بررسی شود. زمانی که لیفتراک دستی استفاده نمی‌شود، آن را در مکانی مناسب به‌دوراز آسیب‌های محیطی و رطوبت نگهداری کنید.

لیفتراک دستی دست دوم

بسیاری از مصرف کنندگان بدون توجه کردن به نکات فنی ذکر شده، انواع لیفتراک دستی دست دوم را انتخاب و خرید می‌کنند. این تصمیم صرفاً با توجه به فاکتور قیمت گرفته می‌شود. در نتیجه پس از مدت کوتاهی به دلیل فرسودگی دستگاه مجبورند هزینه زیادی را برای تعمیرات هزینه کنند و گاهی در نهایت بیش از مقداری که در ابتدا پس‌انداز کرده‌اند هزینه می‌کنند. برای جلوگیری از این امر، آتی بالابر به خریداران معتبر توصیه می‌کند از خرید لیفتراک دستی دست دوم خودداری کنند.

قیمت استاکر

لطفاً با توجه به انواع لیفتراک دستی و کاربردهای مختلف این تجهیزات و ظرفیت بار متفاوت انواع لیفتراک دستی جهت اطلاع از قیمت و دریافت پشتیبانی فنی رایگان با کارشناسان فروش ماشین آلات ساختمانی آتی بالابر تماس حاصل فرمایید.

سخن پایانی

شرکت آتی بالابر به عنوان تأمین کننده لیفتراک دستی در ایران مفتخر است اعلام نماید که واردات و فروش انواع استاکرهای برقی و دستی جهت گسترش فعالیت خود و پاسخگویی به نیاز مشتریان از تناژهای 2 تا 5 تن می‌باشد. همچنین می‌تواند سفارشات مدل‌های ویژه درخواستی مشتریان محترم را با شرایط ویژه بپذیرد. جهت دریافت مشاوره رایگان: 09125462051

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button