blog آسانسور باری - آتی بالابر

آسانسور باری

source this article منبع مقاله
آسانسور باری

آسانسور باری

آسانسور باری یک وسیله بسیار ضروری و کاربردی است که امروزه کاربرد فراوانی در ساختمان­‌ها پیدا کرده و استفاده از آن نیز روز به روز در حال گسترش است؛ به گونه ای که در بسیاری از ساختمان­‌ها، در صورت عدم استفاده از این نوع آسانسور، دچار مشکلات زیادی خواهند شد. آسانسور باری جدای از آسانسور مسافربری است. آسانسور­های مسافربری به دلیل وجود تزیینات مختلف و ظرافت­های خاص آن، ابعاد کوچک و ارتفاع کوتاه، مسائل ایمنی مختلف و ظرفیت بار کم، توانایی حمل بار­های سنگین را ندارند. در حالی که آسانسور­های باری به گونه ای طراحی شده اند که کارآمدی بسیار بالایی دارند و به دلیل ظرفیت حمل بیش­تر و ابعاد بزرگ­تر، می‌­توانند برای جابجایی بار­های سنگین بین طبقات مختلف مورد استفاده قرار گیرند.
آسانسور باری را می­توان در بسیار از جا ها همانند ساختمان­‌های در حال ساخت، بیمارستان‌­ها برای حمل تخت بیماران، برج­‌های مرتفع و … مورد استفاده قرار داد. طراحی این آسانسور­ها به گونه ای است که دیواره کابین آن­ها در مقابل خط و خش بسیار مقاوم است، ارتفاع کابین و مساحت کف آن زیاد­تر از آسانسورهای حمل مسافر است، درب آن­ها عرض بیش­تری دارد و دکمه­‌های آن نیز ویژگی­‌های خاصی دارد که این دستگاه را برای حمل بارها و اثاث سنگین و حجیم، مناسب می­کند. در این مقاله به بررسی ویژگی­‌ها و کارکردهای آسانسورهای باری خواهیم پرداخت.
چنانچه قصد نصب و راه اندازی یک آسانسور باری در ساختمان خود دارید، «آتی بالابر» در کنار شماست. شرکت «آتی بالابر» یکی از معتبر­ترین و مجرب‌ترین شرکت­های کشور در زمینه تولید و نصب انواع بالابر است که با بهره گیری از بهترین متخصصان و کارشناسان کشور در این زمینه، می­تواند با سرعت بالا و هزینه مناسب، نصب این آسانسور را در انواع ساختمان انجام دهد. در صورتی که قصد دارید یک آسانسور باری در ساختمان خود نصب کنید و از مزایای سرشار آن بهره مند شوید، این کار را به مجموعه ما بسپارید. آدرس شرکت: تهران – شهرک صنعتی چهاردانگه – شرکت «آتی بالابر». همچنین جهت کسب اطلاعات بیش­تر می­توانید با مجموعه ما تماس بگیرید. شماره تلفن: 09125462051  «جناب آقای ساعی»

آسانسور باری

آسانسور باری شرکت آتی بالابر ۰۹۱۲۵۴۶۲۰۵۱

ویژگی های آسانسور باری

آسانسور باری ویژگی­‌هایی دارد که آن را جهت حمل انواع بار­ها، مناسب می­کند. چند مورد از این ویژگی­ها به شرح زیر است:
1- آسانسورهای باری جهت محافظت بیش­تر و پیشگیری از آسیب به تزیینات کابین، جایگاه نصب پوششی خاصی دارد که معمولا از نوع برزنت طراحی میشود.
2- سیستم تعلیق و طراحی این نوع آسانسور به گونه ای است که چنانچه اختلاف وزن بین سطوح مختلف کابین ایجاد شود، یعنی بار به شکل نامتعادل در فضای کابین پخش شود، باز هم آسانسور به راحتی کار خود را انجام میدهد و خللی در عملکرد آن وارد نمیشود.
3- ابعاد کف آسانسورهای باری نسبت به آسانسورهای معمولی بیش­تر است. این ویژگی باعث می­شود بتوان بارهای حجیم و بزرگ را نیز به کمک آن حمل کرد. همچنین ارتفاع این آسانسور نیز بلند است تا جهت حمل بارها، مشکلی برای افراد پیش نیاید و به سقف آسانسور برخورد ننمایند.
4- با توجه به ابعاد کابین، درب آسانسورهای باری نیز دارای عرض و ارتفاع بیش­تری هستند تا حمل بار برای افراد تسهیل شود.
5- در هنگام بارگیری یا تخلیه بار از آسانسور، ممکن است زمان زیادی نیاز باشد. یکی از ویژگی­هایی که در آسانسور­های باری به کار رفته، کلید آلفا یا ATT بر روی شستی کابین است. این کلید این امکان را فراهم می­کند تا بتوان به صورت دستی، از بسته شدن درب کابین جلوگیری کرد و دیگر نیازی نیست برای جلوگیری از بسته شدن درب، کارهایی مانند گرفتن چشمی یا نگه داشتن شستی انجام داد. به همین دلیل بارگیری یا پیاده کردن بار، با سهولت بیش­تری انجام می­گیرد.
6- طراحی این آسانسورها به گونه ای است که فشار وارد شده بر کف کابین را به شکل مساوی پخش می­کند. این ویژگی باعث می­شود نامتعادل بودن وزن بار در کف آسانسور یا توزیع نامتناسب آن، مشکلی در عملکرد آسانسور ایجاد نکند و از سقوط آن جلوگیری کند.

تفاوت آسانسور باری و آسانسور نفربر

به طور کلی آسانسورهای باری از لحاظ قطعات به کار برده شده و شیوه طراحی و نصب، ویژگی­های منحصر به فردی دارند. جهت درک بهتر عملکرد آسانسورهای باری، به بررسی چند مورد از تفاوت­های آن با آسانسور­های مسافربری می­پردازیم:
1- آسانسور­های نفربر به دلیل حمل افراد، باید ضریب اطمینان بالایی داشته باشند، یعنی مجهز به سیستم ترمز ایمنی قدرمند و دارای گواهی­‌های استاندارد باشند. ضمن این که پیش از نصب، باید یک سری تست­ها و آزمایش­ها روی آن­ها انجام گیرد و پس از نصب نیز، باید به صورت دوره ای به شکل دقیق و سخت گیرانه ای بازرسی شوند. در صورتی که آسانسور­های باری، این میزان از اطمینان وجود ندارد و فاکتورهای دیگری مورد بررسی قرار می‌گیرد.
2- در آسانسورهای باری به دلیل جابجا کردن وزن بالا، از حداقل سه سیم بکسل با قطر زیاد­تر استفاده می­شود. همچنین در سیستم حرکتی این نوع آسانسور، از موتورهای با ظرفیت بالا استفاده میشود و به همین خاطر، تابلو فرمان نیز از باید از ظرفیت بالایی برخوردار باشد. در حالی که در آسانسورهای باری، از ظرافت­ها و تزیینات مختلف استفاده می­شود و توانایی حمل بار­های سنگین را ندارد.
3- آسانسور باری این امکان را دارد که در صورت عدم توازن بار روی سطح آن، به راحتی به فعالیت خود ادامه دهد؛ زیرا سیستم تعلیق آن­ها به صورت دو به یک است. عملکرد سیستم تعلیق این آسانسور به این صورت است که فلکه‌های هرزگرد از داخل موتورخانه حذف شده و برای هماهنگ سازی بار وارده به کابین، دو فلکه هرزگرد روی کابین یا یک تک فلکه روی کابین قرار گرفته است. البته این فلکه­ها می­توانند زیر کابین نیز قرار بگیرند، اما فلکه چه زیر کابین و چه روی کابین قرار گیرد، یک فلکه هرزگرد دیگر باید بر روی قاب وزنه قرار داشته باشد.
4- آسانسورهای باری می­توانند به صورت هیدرولیکی نیز فعالیت کنند که به دو صورت جک از زیر و جک از بغل وجود دارد. در این مدل آسانسور، به جای سیم بکسل، از نیروی مایع برای جابجایی کابین استفاده می­شود و نیازی به سیستم ترمز ایمنی نیز، نیست. در آسانسور جک از زیر نسبت به آسانسور جک از بغل، نیاز به حفر چاهک عمیق­‌تری است. اما آسانسورهای جک از بغل، مانند لیفتراک آسانسور را از کنار حرکت می­دهند و نیاز به چاله‌­هایی با عرض بیش­تر دارند.
5- در کف کابین آسانسورهای باری، از مواد مخصوص محکم و ضخیمی استفاده می­شود که در برابر فشارهای وارده، بسیار مقاوم است. در حالی که در آسانسور­های نفربر، ظرافت و جذابیت کف، اهمیت بیش­تری پیدا می­کند و از موادی ظریف­تر و زیباتر استفاده می‌شود.

انواع آسانسور باری

آسانسورهای باری را به شکل­های مختلف می­توان طبقه بندی کرد. یکی از انواع طبقه بندی مربوط به توانایی یا عدم توانایی بالابر در حمل افراد است. بر این اساس، این آسانسور­ها را به دو دسته می­توان طبقه بندی کرد:

1) آسانسور حمل مصالح و نفر

این نوع آسانسور، ضریب اطمینان بیشتری نسبت به نوع دیگر دارد؛ به همین دلیل، برای حمل افراد نیز مورد استفاده قرار می­گیرد. این نوع آسانسور دارای ظرفیت حمل 5 تن مصالح به همراه افراد است و بیش­تر در برج­‌های مرتفع و ساختمان‌­های در حال ساخت، مورد استفاده قرار می­گیرد.چند مورد از مزایای این آسانسور به شرح زیر است:
1- قابلیت جابجایی در پروژه‌­های مشابه
2- عدم نیاز به اوپراتور
3- امکان نصب در محل­‌های مختلف ساختمان مانند چاه
4- ایجاد ایمنی برای افراد

2) آسانسور مخصوص حمل بار

این نوع آسانسور دارای ضریب امنیتی کمی است و به همین دلیل نمی­تواند برای حمل افراد مورد استفاده قرار بگیرد و تنها مخصوص حمل بار است. این آسانسور عمدتا در کارگاه­‌های ساختمانی جهت جابجایی ابزار، دستگاه و بار مورد استفاده قرار می­گیرد.
مطابق با مصوبه اتحادیه جهانی، استفاده از این آسانسور در چند مکان پیشنهاد می­شود:
1- ساختمان­های بالای ۲۰ طبقه و برج­های مرتفع
2- صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
3- کارگاه‌­های صنعتی
4- پروژه‌­های ساخت و ساز
5- پروژه‌­های بازسازی بنا­های تاریخی
6- کشتی سازی و بنادر

انواع آسانسور باری

آسانسور باری شرکت آتی بالابر ۰۹۱۲۵۴۶۲۰۵۱

چگونگی عملکرد آسانسور باری

همان گونه که اشاره کردیم، آسانسورهای باری، ساختار و عملکرد بسیار متفاوتی نسبت به آسانسورهای مسافربری دارند. به دلیل طراحی خاص دکل­های این نوع آسانسور، می­توان آسانسور­هایی با ارتفاع 50 الی 200 متر طراحی نمود . برای کم و زیاد کردن ارتفاع آسانسور نیز، در طاق آسانسور یک جرثقیل فیکس می­شود. در ساختمان‌هایی با ارتفاع کم، بهتر است ابتدا دکل آسانسور فیکس شود و سپس خود آسانسور را نصب کرد و اتاقک آسانسور نیز باید تا آخرین مرحله، بر روی این سیستم حفظ شود.
بهتر است در قسمت زیر اتاقک از یک فونداسیون استفاده شود. ابعاد این فوندانسیون به اندازه ابعاد کف کابین آسانسور و ارتفاع آن نیز حدود 30 متر است.
میزان سرعت آسانسورهای کارگاهی برای حمل بار، به عوامل مختلفی مانند نوع موتور و گیربکس استفاده شده در آن، بستگی دارد به گونه ای که یک آسانسور کارگاهی به طور معمول می‌تواند باری با وزن بالاتر از یک تن را با سرعتی معادل با 50 متر بر دقیقه جابجا کند. چنانچه از تجهیزاتی با قدرت و کیفیت بالاتر استفاده شود، می­توان سرعت دستگاه را بسیار افزایش داد.
یکی از باکیفیت­ترین آسانسورهای باری موجود در بازار، مدل TCCH است. این مدل آسانسور دارای ظرفیت حمل بار 1.5 تا 2.5 تن است که با سرعت مناسب، حرکت می­کند. ضمن این که راندمان آن نیز بالا است و انرژی و برق کم­تری نسبت به سایر مدل­‌های موجود در بازار استفاده می­‌کند.

جک مورد استفاده در آسانسور باری

دو مدل جک در آسانسورهای باری هیدرولیکی استفاده می­شود که شامل: 1. جک مستقیم از پایین 2. جک از بغل. در مدل جک مستقیم از پایین، حفر چاه لازم است و از سیم بکسل هم استفاده نمی­شود، به همین دلیل نیازی به سیستم ترمز ایمنی نیست. اما در مدل جک از بغل، مانند لیفتراک آسانسور از بغل حرکت داده می­شود و نیاز به چاله ای با عرض بیش­تر دارد، سیستم تعلیق این نوع آسانسور توسط سیم بکسل کار می­کند و تحت عنوان هیدرولیک دو به یک نیز شناخته می­شود.

مزایای استفاده از آسانسور باری

امروزه استفاده از آسانسورهای باری کاربرد گسترده ای پیدا کرده و در انواع هتل‌­ها، بیمارستان­‌ها، برج­‌ها، کارگاه‌­ها و ساختمان­‌های در حال ساخت از آن استفاده می­شود. چند مورد از مزایای استفاده از این نوع آسانسور به شرح زیر است:
1- توانایی حمل انواع اثاث و اشیاء سنگین و حجیم
2- افزایش سرعت ارائه خدمات و تسهیلات
3- توانایی حمل افراد در کنار بار
4- امکان خدمت رسانی در مکان‌­های گوناگون
5- افزایش سرعت جابجایی بیماران در بیمارستان و احتمال نجات جان بیماران
6- افزایش ضریب اطمینان اشیا و افراد

مزایای استفاده از آسانسور باری

آسانسور باری شرکت آتی بالابر ۰۹۱۲۵۴۶۲۰۵۱

استاندارد های طراحی و استفاده از آسانسور باربری

چند مورد از نکاتی که هنگام طراحی آسانسورهای باری و همچنین زمان استفاده از این وسیله باید به آن توجه داشت، به شرح زیر است:
1- برخی از مدل­های آسانسورهای باری، فقط برای حمل بار طراحی شده و بنابراین نباید افراد از آن استفاده نمایند، زیرا ضریب اطمینان این بالابرها کم است.
2- در طراحی کف آسانسورهای باری از ورق­های آجری شکل و ضخیمی استفاده می­شود تا در برابر فشار وارده، حداکثر مقاومت را داشته باشد.
3- چنانچه از سیم بکسل برای بالا بردن کابین استفاده می­شود، باید حداقل از سه سیم با ضخامت­‌های بالا استفاده شود.
4- کابل­‌های فولادی از یک سمت به حسگر فشار متصل هستند تا در صورت پاره شدن کابل­ها، آسانسور خاموش شود و از سقوط آن جلوگیری به عمل بیاید .
5- یک سیستم اضطراری در بالای آسانسور تعبیه شده تا در صورت قطعی برق، مشکلی به وجود نیاید.
6- آسانسورهای باری، در ابعاد، اشکال و وزن­های مختلفی به کار می­روند و می­توان برای ساختمان­‌های مختلف از آن استفاده نمود.
7- نوعی از آسانسورهای باربر وجود دارد که به دلیل ابعاد و ساختار خاص، برای انسان قابل استفاده نیست.
8- نوع دیگری از آسانسورهای باربر وجود دارد که ضریب اطمینان بیش­تری دارد و برای حمل افراد نیز می­توان از آن استفاده نمود و ظرفیت حمل یک یا دو نفر را دارد.
9- استاندارد طراحی سطح کف کابین آسانسور باربر، مساحت 1متر مربع و عمق 1 متر می­باشد و حداکثر ارتفاع آن نیز باید 2.1 متر باشد.
10- در سیستم حرکتی این نوع آسانسور، از دو قرقره استفاده می­شود.
11- ظرفیت حمل این آسانسورها می‌تواند 2.3 تا 4.5 تن باشد.

کابین آسانسور باری

با توجه به جابجایی بارهای با وزن بالا، کف و دیواره این آسانسورها باید مقاومت و دوام بالایی داشته باشد. به همین دلیل در ساختار کف آن از نوعی فولاد غیر لغزنده و در دیواره آن نیز از فولاد استفاده می­شود تا در برابر خط و خش و آسیب دیدگی مقاومت داشته باشد. همچنین جهت سهولت در بارگیری و تخلیه و حمل بار، ابعاد کف و ارتفاع آسانسورهای باری، نسبت به آسانسورهای مسافربری بیش­تر است.
درب این آسانسورها نیز عریض­تر از آسانسورهای معمولی است و عمدتا از وسط به صورت قائم باز می­شود تا فرایند حمل بار راحت­‌تر شود. به این نکته توجه داشته باشید که با وجود ابعاد بزرگ­تر آسانسورهای باری نسبت به آسانسورهای مسافربر، قیمت این آسانسورها بسیار مقرون به صرفه­‌تر می‌باشد زیرا مصالح به کار رفته در آن ارزان­تر است و ازتزیینات خاصی در آن استفاده نمی­‌شود.

کابین آسانسور باری

آسانسور باری شرکت آتی بالابر ۰۹۱۲۵۴۶۲۰۵۱

نگه داری آسانسور باربر

برای این که بتوان از آسانسورهای باربری به مدت طولانی‌­تری استفاده نمود، لازم است اقداماتی مربوط به نگه داری از این وسیله انجام داد تا طول عمر بیش­تری داشته باشد.
به دلیل این که آسانسورهای باری وزن‌های زیادی را تحمل می­کنند باید به شکل دوره ای مورد بررسی قرار گیرند. برای این بازدید و بررسی، بهتر است از کارشناسان و متخصصان حرفه ای کمک بگیرید. بدین طریق طول عمر دستگاه بسیار بیش­تر خواهد شد. تست­ها و بررسی‌هایی که انجام می­شود عمدتا بر روی دکمه‌­های فرود، کابین آسانسور، دکمه‌های ایمنی درون کابین، طناب آسانسور و … انجام می­شود. همچنین درب آسانسور نیز باید مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت خرابی، تعمیر یا تعویض شود.

سخن پایانی

در بسیاری از ساختمان‌­ها نیاز به حمل بارها و کالا­هایی با وزن زیاد، در بین طبقات مختلف وجود دارد که برای جابجایی این کالاها، نمی‌­توان از آسانسورهای معمولی استفاده کرد، زیرا این آسانسورها تحمل این چنین وزن‌هایی را ندارند. به همین جهت، می‌توان از آسانسورهای باری برای حمل اشیاء سنگین استفاده نمود. این آسانسورها ویژگی­های مطلوبی دارند که آن­ها را برای حمل بارهای سنگین مناسب می­کند. دیواره و کف فولادی، ضخامت بدنه مناسب و استفاده از سیم بکسل‌های ضخیم با تعداد زیاد، چند مورد از این ویژگی­‌ها هستند. ضمن این که تمام آسانسورها با جان و مال افراد سر و کار دارند، بنابراین باید به شکل مستمر مورد بررسی و بازدید قرار بگیرند.
چنانچه شما هم از کسانی هستید که قصد نصب و استفاده از یک آسانسور باری در ساختمان خود دارید، شرکت «آتی بالابر» می‌­تواند خدمت رسان شما باشد. مجموعه ما با سال­ها تجربه در زمینه نصب انواع بالابر و با بهره گیری از متخصص‌­ترین و مجرب­ترین کارشناسان کشور، می­تواند به راحتی و در کم­ترین زمان ممکن، نصب این آسانسورها را در ساختمان شما انجام دهد. مفتخریم که به عنوان وارد کننده و ارائه دهنده بالابرهای متنوع در بهترین و به روز­ترین مدل­های دنیا و از کارخانجات معتبر و با کیفیت استاندارد اروپا، به شما عزیزان خدمت رسانی کنیم. چنانچه قصد نصب این دستگاه کاربردی را دارید، می­توانید روی مجموعه ما حساب کنید. نشانی شرکت: تهران – شهرک صنعتی چهاردانگه – شرکت «آتی بالابر». شماره تلفن: 09125462051 «آقای ساعی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button